Sverige godkänner nya parlamentariker
Sveriges riksdag har tagit ett beslut som öppnar för ytterligare två svenska ledamöter i Europaparlamentet. Anledningen är att antalet ledamöter i Europaparlamentet utökas enligt Lissabonfördraget.
- Det är glädjande att riksdagen har godkänt överenskommelsen inom EU om att utöka antalet ledamöter i Europaparlamentet. De nya ledamöterna måste få börja arbeta så snart som möjligt. Vi väntar dock fortfarande på motsvarande parlamentariska beslut från ett stort antal EU-länder, säger EU-minister Birgitta Ohlsson.
För Sveriges del innebär beslutet att Amelia Andersdotter (PP) och Jens Nilsson (S) kan tillträda som ledamöter av Europaparlamentet när alla EU-länder har godkänt överenskommelsen.
Läs tidigare nyhet
2010-04-12 Ett steg närmare Europaparlamentet för Jens Nilsson
/AG
Norra Sverige i EU
North Sweden arbetar för att norra Sverige ska få bästa förutsättningar att ta del av de möjligheter som EU-medlemskapet ger och samtidigt på bästa sätt bidra till att utveckla Unionen. Regionens styrkor och potential ska vara väl synliggjorda för EU:s beslutsfattare i de frågor som påverkar regionen.
Kontaktperson: Mikael Janson
Mer information